top of page

ניתוחים

ניסיון עשיר של עשרות שנים בניתוחים מורכבים של החלפות מפרקים תוך שימוש בשיטות המתקדמות ביותר.

שימוש בבוטוקס לטיפול בכאב ברך קידמית

פרופ' שמואל דקל מתראיין בתכנית "סטטוסקופ" 2022.

החלפה חלקית של הברך

פרופ' שמואל דקל מתראיין בתכנית "בקו הבריאות" על החלפה חלקית של מפרק הברך 2021.

מדריך רפואי להחלפת מפרק ירך

מתוך הסדרה, המדריך הרפואי - אסותא: סרטון בנושא בעיות במפרק הירך - ניתוח להחלפת מפרק הירך סימפטומים וטיפול.

3 שבועות לאחר ניתוח

מנותח לאחר החלפה חלקית של החלק הפנימי של הברך

12 שעות לאחר ניתוח

מנותחת הולכת בצורה חופשית 12 שעות לאחר החלפת חלקית של החלק הפנימי של הברך

חולה בת 62 אשר עברה החלפת שני מפרקי הירכיים

פרק ירך ימין נותח לפני 6 שבועות.

ניתן לראות שהחולה הולכת ללא כל צליעה וללא כאבים.

תוכנת טראומקאד - החלפת ירך

תכנון ניתוח בעזרת מערכת ממוחשבת (Traumacad) הינו אחד הדברים החשובים ביותר לפני כל ניתוח. בעזרת המערכת ניתן להתאים את המשתל הנכון ולמנוע הארכה של הרגל בעת הניתוח.

תכנון קדם ניתוחי - החלפת ירך

חולה בת 67 אשר לפני 30 שנה עברה בניו-יורק תיקון של שני מפרקי הירכיים (אוסטיוטומיה) במטרה לדחות ניתוח של החלפת מפרקי הירכיים. לפני 10 שנים עברה החלפת פרק ירך שמאל בניו-יורק. במהלך הניתוח עקב שינוי צורת פרק הירך נשבר הטרוכנטר הגדול דבר שגורם לצליעה וכאבים עד היום. היה צורך לתכנן שימוש בשתל אחר על מנת למנוע את אותו סיבוך של שבר הטרוכנטר. בעזרת תוכנת טראומקאד נבחר שתל אשר ניתן להשתמש בו בכדי לעקוף את הטרוכנטר ולא לשבור אותו. היום החולה הולכת ללא כאבים או צליעה על רגלה הימנית.

בן 72 לאחר שברים מרובים בעצמות הגפים התחתונות עם עיוות קשה אשר פיתח שינוים ניווניים קשים בשתי ברכיו

הבעיה הקשה הייתה התיקון של העיוות בברכיים.

ניתוח החלפת ברך של מטופל בן 72

המוטופל עבר לפני 20 שנה כריתת עצם הפיקה בעקבות שבר ומאז איננו מסוגל לישר את הברך באופן עצמאי והוא מישר את הברך בעזרת הרגל השנייה. בנוסף לכך הברך פיתחה שינוים ניווניים במשך השנים. במהלך הניתוח החלפת הברך היה צורך להסית את כל השרירים המישרים אל מנת להחזירם למקומם התקין ולאפשר יישור רצוני של הברך.

חולה בן 50 העובד במוסך שעבר ניתוח להחלפת המחצית הפנימית של שתי ברכיו

כאן הוא הולך 3 שבועות לאחר הניתוח של ברך שמאל כאשר ברך ימין נותחה 3 חודשים קודם.

כאב פאטלו פמורלי

כאבים בקדמת הברך הם תופעה שכיחה אצל ספורטאים. ברוב המקרים הסיבה לכאב נעוצה בפיקת הברך. הסיבות יכולות להיות מרובות בין היתר , אי יציבות של הפיקה או אי שוויון בפעילות שריר הקוודריצפס. ניתן לטפל באי השוויון על ידי החלשה של הווסטוס הלטרלי ע"י הזרקת בוטולינום טוקסין ועל ידי כך לאזן את השריר ולמנוע תת נקיעה של הפיקה וכאב.

 

שיטה זו תוארה באוסטרליה בשנת 2008 ומאז אני משתמש בשיטה באופן קבוע כיחידי בארץ. אין לטיפול זה כל תופעות לוואי ורק לאחרונה הכירו בעולם ביתרון הטיפול הזה. לפני הטיפול יש צורך בבדיקות הדמיה מיוחדות.

בצילום נראה חולה לאחר הזרקה לווסטוס לטארלי של ברך שמאל המדגים אטרופיה של הווסטוס והיפרטרופיה של ווסטוס מדיאליס אשר מביא לאיזון הפיקה.

מזרזי חיבור העצם

אי חיבור שבר מוגדר כשבר שלא התחבר תוך 6 חודשים. בדרך כלל הדבר דורש ניתוח נוסף של השתלת עצם ולעיתים גם החלפת המכשיר שמקבע את העצם. מתן מזרזי חיבור לחולה מביא לחיבור העצם ללא ניתוח נוסף. שיטה זאת נוסתה בחולה כבר לפני 11 שנים והביאה לחיבור השבר אשר לא התחבר לאחר 10 ניתוחים שונים. היום השיטה מקובלת בכל העולם אך אינה עדיין מקובלת ע"י קופות החולים. אין לטיפול תופעות לוואי ואחוזי ההצלחה הם סביב ה-90%.

צילומי הרנטגן שייכים לחולה אשר עבר 10 ניתוחים לריפוי השבר ללא הצלחה במשך 18 חודשים והופנה אלי במחשבה לקטיעת הרגל. הוא לא דרך על רגלו מאז השבר. ארבעה חודשים לאחר טיפול במזרזי חיבור השבר התחבר והחולה חזר לעבודה כנהג אגד. מאז ועד היום טופלו על ידי למעלה מ-50 חולים עם הצלחה של 95%.

 

bottom of page